Kontakt z nami

(41) 202-01-55

BLOG
Poradnik dla osób poszukujących kominków dachowych.

Jaki kominek dachowy wybrać?

Mnogość rodzajów pokryć dachowych może generować problemy z wyborem właściwego radzaju kominka dachowego. Poprawny wybór kominka dachowego z podstawą odpowiednią do posiadanego pokrycia dachowego gwarantuje jego szczelność i bezproblemową eksploatację.

Wypróbuj markizę FAKRO za darmo

Tylko teraz masz możliwość przetestowania markizy do okien dachowych FAKRO za darmo!

Kup i wypróbuj markizę do okna dachowego, a w przypadku braku satysfakcji możesz ją zwrócić, odzyskując poniesione na zakup koszty.

Blog chmura tagów
Jakie schody strychowe wybrać? 2
Porównanie schodów strychowych Fakro.

Schody strychowe. Dlaczego warto je kupić?


Schody strychowe są niezastąpione w budynkach posiadających możliwość zaadoptowania strychu na potrzeby użytkowe. Zorganizowana w ten sposób, niejako darmowa, przestrzeń na strychu daje nam dodatkowe możliwości przechowania rzadziej używanych rzeczy, np: choinki, butów narciarskich, nart czy choćby zupełnie innych dowolnych rzeczy. A tych w domu z czasem przybywa. Schody strychowe FAKRO wyróżniają się wysoką jakością wykonania i przemyślaną konstrukcją, którą dopasujesz do każdego rodzaju pomieszczenia. 

Na rynku mamy obecnie wiele modeli schodów strychowych. Jakie schody strychowe będą odpowiednie dla nas? Dowiesz się w tym artykule.

Poradnik ten ma na celu pomóc Ci, w wyborze właściwego modelu schodów strychowych, dostosowanego do Twoich potrzeb.

Wyjaśnimy tutaj różnice pomiędzy poszczególnymi modelami schodów strychowych. Wskażemy także kluczowe rzeczy, ważne przy wyborze odpowiedniego rodzaju schodów strychowych oraz poradzimy czego należy unikać. Mamy nadzieje, że ten artykuł pomoże Ci dokonać świadomego wyboru, oraz będziesz w stanie odróżnić produkt niskiej jakości o takiego który spełni Twoje oczekiwania i będziesz z niego zadowolony/a. Zachęcamy do dyskusji poniżej i zadawania pytań. Nasi konsultanci rozwieją Twoje wątpliwości. Dlatego, że jesteśmy EKSPERTAMI stolarki dachowej FAKRO, a to zobowiązuje.

 

Zalety montażu składanych segmentowych schodów strychowych


Oszczędność miejsca

Dzięki składanym schodom strychowym oszczędzamy znaczną ilość miejsca, gdyż nie zaprzątamy poddasza dużymi i ciężkimi schodami stacjonarnymi. Segmentowe schody strychowe, nie zabierają miejsca w naszym pokoju czy też korytarzu na poddaszu, ponieważ, są stale schowane w suficie, a przy fachowym montażu wejście bardzo mało widoczne.

Wygoda obsługi

Szeroki wachlarz modeli schodów strychowych pozwoli nam dopasować ich łatwość obsługi do naszych indywidualnych wymagań. Standardowo schody są wyposażone w mechanizm sprężynowy podtrzymujący klapę. Wyższe modele posiadają także specjalne siłowniki odciążające drabinkę schodów oraz specjalne poręcze.

Bardzo łatwy montaż

Montaż schodów strychowych przy użyciu oryginalnych akcesoriów jest bardzo prosty i szybki.  Schody dostarczane są kompletnie zmontowane i jedyną rzeczą jaką musimy zrobić to osadzić je w suficie i dociąć drabinkę na odpowiednią długość. Akcesoria montażowe sprzedawane są osobno.

Gwarancja.

Schody strychowe FAKRO objęte są gwarancją na okres 3 lat

Szeroki wachlarz akcesoriów dodatkowych.

Schody strychowe można dodatkowo wyposażyć w wiele akcesoriów dodatkowo podnoszących komfort obsługi lub usprawniających montaż jak np.:

a) listwy wykończeniowe FAKRO LXL – dostępne w wersji PVC lub drewnianej, poprawiają estetykę montażu, zapobiegają powstawaniu pęknięć i obić na suficie w obrębie klapy schodów strychowych powstałych podczas eksploatacji. Polecamy zakup tego produktu by uniknąć uszkodzeń części sufitowej. Nasz bestseller.

b) kątowniki montażowe FAKRO LXK - nasi klienci polecają ten produkt ze względu na znaczne ułatwienie montażu. Zastosowanie kątowników montażowych zmniejsza nasz wysiłek fizyczny potrzebny do montażu schodów. Nasz bestseller.

c) mechanizm odciążający FAKRO LXM - ułatwia otwieranie drabinki,

d) luk górny FAKRO LXW - zapobiega gromadzeniu się kurzu na klapie schodów i poprawia ich izolację,

e) stopki ochronne FAKRO LXS - zabezpieczają podłogę przed zarysowaniami, większość schodów jest w nie wyposażona fabrycznie,

f) dodatkowe stopnie FAKRO LSS - wydłużają drabinkę nożycowych schodów strychowych,

g) poręcz i barierka - zwiększają bezpieczeństwo użytkowników,

h) dodatkowa izolacja FAKRO LXD - zestaw izolacyjny służy do wykonania szybkiej i szczelniej izolacji otworu powstałego podczas montażu schodów strychowych, a dokładnie szczeliny między schodami a stropem. Poprawne zaizolowanie tej przestrzeni pozwoli uniknąć powstawania mostka termicznego, tak niepożądanego szczególnie w coraz popularniejszym budownictwie energooszczędnym.

 

Podstawowe różnice


Zasadnicze przeznaczenie i zasada działania jest zbliżona w każdym modelu schodów strychowych. Różnice sprowadzają się do dołączanego wyposażenia - komfortu obsługi, i/lub stopnia termoizolacyjności, oraz konstrukcji skrzynki i drabinki. Wyróżniamy schody strychowe z drabinką drewnianą, metalową lub metalową składaną w formie nożycowej. Wszystkie modele schodów strychowych FAKRO są ocieplane, jednak istnieją też modele o podwyższonej termoizolacyjności jak np. FAKRO LTK ENERGY i FAKRO LWT charakteryzujące się bardzo dobrym współczynnikiem przenikania cieplnego. Nie można zapomnieć też o modelach ognioodpornych, o wytrzymałości na działanie ognia nawet 120 minut.

Decydując się na schody z metalową drabinką w formie łamanej czy nożycowej możemy liczyć na zwiększona wytrzymałość oraz większe dopuszczalne maksymalne obciążenie.

Schody strychowe FAKRO można podzielić na kilka grup według rodzajów:

  • Drewniane - LWS PLUS, LWK PLUS, LWZ PLUS, LWL EXTRA, LTK ENERGY, LWT, LWT Passive house, LDK,
  • Metalowe - LMS, LMK, LML Lux, LMP,
  • Metalowe Nożycowe - LST,
  • Ognioodporne - LWF, LSF, LMF,

 

Jaki rozmiar schodów strychowych będzie najlepszy


Chciało by się powiedzieć: największy! Ale nie zawsze to jest możliwe. Przy zakupie schodów strychowych należy rozważyć kilka czynników:

  • Po pierwsze ułożenie belek tzw. "jętek" na naszym suficie. To ich rozstaw i kierunek montażu niejednokrotnie determinują maksymalny rozmiar schodów jaki jesteś w stanie zamontować w swoim suficie.
  • Rozmiar pozostawionego otworu przez murarzy/zbrojarzy jeśli posiadasz w domu tzw. strop "lany" czyli po prostu betonowy,.
  • Wysokość pomieszczenia - jest to o tyle istotne gdyż standardowe drabinki mają starczają do pomieszczeń o maksymalnej wysokości 280 cm, mierzone w pionie od gotowej posadzki (z panelami, płytkami itp) do gotowej płaszczyzny sufitu już z płytami gipsowymi lub tynkami. Do pomieszczeń o mniejszej wysokości drabinkę będziesz musiał skrócić na budowie. Do pomieszczeń wyższych istnieją schody o długościach drabinki wystarczających na 305 cm lub nawet na 366 cm.
  • Odległość zamachowa schodów - schody strychowe potrzebują miejsca do rozłożenia drabinki, jest to wartość czasami dłuższa niż długość całej skrzyni schodów. Ponieważ te wartości są różne to dla ułatwienia przy każdym modelu schodów w opisie podajemy tabelki z wymiarami.

Podsumowując. Jeśli mamy na tyle dużo miejsca to warto wybrać schody jak największe. Będą wygodniejsze w obsłudze i łatwiej będzie wnieść większe przedmioty. Jednak jeśli jest ograniczona ilość miejsca, warto sprawdzić wcześniej o jakich maksymalnych wymiarach możemy zamontować schody strychowe. W każdym z przypadków należy wziąć pod uwagę wysokość pomieszczenia, oraz odległość zamachową drabinki tak byśmy nią nie zahaczali o ścianę, drzwi lub inne elementy w domu. Dla ułatwienia dodamy, że najpopularniejsze rozmiary schodów strychowych w naszym sklepie to 60x120, 70x120, 70x130, 70x140, 70x100, 70x111.

Schody strychowe produkowane są w wielu rozmiarach, co sprawia, iż dopasowanie rozmiaru do posiadanego otworu w stropie nie powinno stanowić problemu.

Drabinka trzysegmentowa

drabinka do wysokości 280 cm: 55x100, 55x111, 60x111, 70x110, 70x111, 60x120, 60x130, 70x120, 70x120, 70x140, 80x120, 86x130, 92x130,

drabinka do wysokości 305 cm: 60x130, 70x130, 70x140,

drabinka do wysokości 366 cm: 60x144, 70x144, 86x144,

Drabinka czterosegmentowa

drabinka do wysokości 280 cm: 50x70, 60x94, 60x100, 70x94, 70x100,

Drabinka nożycowa

drabinka do wysokości 280 cm: 51x80, 60x90, 70x80, 70x120,

Drabinka wysuwana

drabinka do 305 cm: 60x120, 70x120, 70x130, 70x140,

Należy przy tym zwrócić uwagę, iż producent podaje wymiary w centymetrach. Podawane wymiary są rozmiarami handlowymi, fizyczne wymiary schodów strychowych są pomniejszone o "luz montażowy" z reguły jest to ok 1,5 cm. Dokładne wymiary ram schodów strychowych podane są w tabelach znajdujących się w opisach poszczególnych produktów.

 

Jak wybrać odpowiedni do naszych potrzeb model schodów strychowych?


Przy wyborze modelu schodów strychowych powinniśmy określić nasze preferencje. Zdecydujmy na czym nam zależy najbardziej. Czy jest to najniższa cena, rozmiar schodów, izolacja cieplna, czy też może będzie to wygoda obsługi. Sprawdź co sugerujemy przy konkretnych oczekiwaniach. Jednak ponieważ każdy z nas ma inne preferencje i może dokonać odmiennego wyboru, potraktuj to jako sugestię/poradę, nie jako wyznacznik decyzji i dokonaj świadomego wyboru.

Prostota i niska cena

Jeśli zależy nam na najprostszym modelu, gdyż nie oczekujemy od nich niczego więcej jak tylko wejścia na strych lub np.: montujemy je w garażu i nie zależy nam na estetyce wykończenia powinniśmy wybrać model FAKRO LWS PLUS - drewniana drabinka. Uwzględniając powyższe czynniki możemy dość do wniosku, że od schodów na strych będziemy wymagali zwiększonej solidności, wtedy powinniśmy wybrać model FAKRO LMS z metalową drabinką.

Estetyka i komfort obsługi

Jeśli natomiast komfort obsługi i estetyka nie są dla nas bez znaczenia to powinniśmy się zdecydować na model FAKRO LWK PLUS - wyposażone w białą płytę ozdobną, poręcz ułatwiającą wchodzenie i stopki ochronne (tylko modele 3 segmentowe).

Jeśli schody będą intensywnie eksploatowane to zwiększona solidność otrzymamy decydując się na model FAKRO LMK - metalową drabinką. Drabinka ma nośność do 200 kg.

Jeśli szukamy kompleksowego systemu maksymalnie ułatwiającego montaż i nie wymagającego dokupowania dodatkowych elementów to model FAKRO LWZ PLUS cechuje metalowa konstrukcja ramy, drewniana drabinka, poręcz, stopki ochronne, zintegrowany system szybkiego montażu i metalowe listwy wykończeniowe. Jest to model komplety, zawierający zarówno dodatkowe elementy przeznaczone do montażu jak i wykończenia schodów po ich zamontowaniu.

Stawiając na pierwszym miejscu komfort obsługi naszą uwagę powinien zwrócić model FAKRO LWL EXTRA. Wyposażone w białą płytę ozdobną, dwie poręcze ułatwiające wchodzenie, stopki ochronne, mechanizm odciążający drabinkę schodów oraz specjalnej konstrukcji klapę bez zamka. Ten model to także ponadprzeciętna izolacja termiczna na poziomie 0,74 W/m2K.

Podwyższona izolacja cieplna

Ciepło jest tym co większość z nas lubi.

Jeśli szukamy schodów strychowych które maksymalnie ograniczą straty ciepła w naszym domu to powinniśmy się zainteresować modelem FAKRO LTK ENERGY. Wyposażony identycznie jak model LWK PLUS, ale dodatkowo posiada blisko dwukrotnie grubszą warstwę izolacji cieplnej co skutkuje uzyskaniem współczynnika przenikania cieplnego na poziomie 0,76 W/mK, w porównaniu ze standardowym 1,1 W/mK.

Natomiast jeśli 0,76 W/mK to nadal za mało, powinieneś zwrócić uwagę na model FAKRO LWT. Współczynnik przenikania cieplnego na poziomie 0,51 W/mK i aż 7,4 cm izolacji termicznej i grubość całej klapy 8 cm to, to co powinno zaspokoić oczekiwania nawet najbardziej wymagających.

Dla osób nie lubiących kompromisów i chcących mieć możliwie najlepiej ocieplony dom polecamy model FAKRO LWT PASSIVE HOUSE - w zestawie z dodatkową izolacją cieplną oraz certyfikatem do domów pasywnych.

Mało miejsca na drabinkę?

Jeśli nie posiadasz dużo miejsca na skrzynkę schodów i rozłożenie drabinki, to model FAKRO LST będzie idealny. Są to schody strychowe nożycowe posiadające skrzynkę o najmniejszej wielkości nawet 50x80 cm i niewielkie zapotrzebowanie na miejsce przeznaczone do montażu i rozłożenia drabinki. Są fabrycznie wyposażone w białą ozdobną klapę schodów, listwy wykończeniowe i kątowniki montażowe.

Niekonwencjonalnym modelem będzie FAKRO LDK - schody strychowe z drabinką wysuwaną, zamiast składanej. To rozwiązanie potrzebuje mało miejsca do rozłożenia w pomieszczeniu, natomiast potrzebuje go dużo na strychu gdyż drabinka jest wsuwania w całości na strych.

Schody do częstego użytkowania

Jeśli potrzebujesz schodów na strych których będziesz używać często i zależy Ci na produkcie o najwyższych walorach i komforcie użytkowania, to sprawdź schody strychowe FAKRO LML LUX. Ich mocna stalowa drabinka o udźwigu 200 kg oraz szerokie stopnie zapewnią Ci wysokie poczucie bezpieczeństwa i komfort obsługi. Schody dodatkowo wyposażone są w siłownik gazowy zintegrowany z poręczą dzięki czemu rozkładanie schodów będzie bajecznie proste. Ich cechami szczególnymi są  ponadto: regulowane stopki, gruba rama, zintegrowany system szybkiego montażu wraz z listwami wykończeniowymi.

Zadania specjalne?

Potrzebujesz schodów ognioodpornych? Zainteresuj się modelami:

FAKRO LWF - Ei= 30 minut

FAKRO LSF - Ei= 60 minut

FAKRO LMF60 - Ei= 60 minut

FAKRO LMF120 - Ei= 120 minut

Wszystkie schody FAKRO wykonane są według europejskich norm oraz posiadają niezbędne certyfikaty gwarantujące bezpieczeństwo obsługi. Każde schody na strych FAKRO posiadają 3 lata gwarancji.

Poniżej przygotowaliśmy tabelę pokazującą różnice pomiędzy poszczególnymi schodami FAKRO. Zapoznaj się z nią!

Po więcej detali odsyłamy do opisów poszczególnych produktów w sklepie. Zachęcamy także do zadawania pytań. Zapewniamy, że nie pozostaną bez odpowiedzi.

porównanie schodów strychowych FAKRO

Komentarze do wpisu (2)

10 stycznia 2023

Czy schody strychowe fakro lwk posiadają uszczelkę?

10 stycznia 2023

tak, posiadają jedną uszczelkę obwodową.

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium